Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku
Další informace

Blog Kurzy etikety


Etiketa v sobě obsahuje jedno krásné téma, o kterém bylo již mnohé napsáno, ale stále mnoho z nás mu nevěnuje dostatečnou pozornost. Zahrnuje péči o náš vzhled, doslova od hlavy až k patě, časovou dochvilnost, řeč těla, připravenost a velmi důležitou částí je celkově též pozitivní přístup. Jak už nadpis tohoto článku napovídá, řeč bude o dokonalém prvním dojmu, odborně řečeno, efektu primarity.

První dojem,
který si pozorovatel vytváří při prvotním kontaktu s vámi trvá velmi krátkou dobu, je přitom ovlivněn silnějším prožitkem, možným afektivním postojem, okamžitým soudem založeným na vašem chování a vzhledu, někdy bez jediného vyřčeného slova.

Ve všech oblastech nejen pracovního života se dnes vyžaduje maximální profesionalita. První dojem je dobrým pomocníkem a někdy tím prvotním klíčem k naplnění požadovaného úspěchu.
Můžete být velmi schopný profesionál, odborník na slovo vzatý, ale pokud při prvním kontaktu s druhou stranou uděláte nějaký chybný krok, vývoj jakéhokoliv budoucího vztahu může být v ohrožení a jistě znáte rčení, že nikdy nemáme druhou šanci udělat první dojem.


První dojem a dobrá příprava

„Být od začátku dobrým společníkem s vybranými způsoby a při odchodu zanechat dobrý dojem, toť jediná politika našich kurzů etikety.“

Jan Holata
Váš průvodce světem společenské etikety

www.janholata.cz
www.kurzy-etikety.cz

Publikováno: 29.1.2018
Přejít na seznam


Jak docílit dobrého prvního dojmu?

Níže uvádím pár příkladů, kterým se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost:

Dochvilnost
Vždy buďte časově dochvilní. Pokud jdete na důležité jednání či pracovní pohovor, raději se na cestu vydejte s předstihem. Pokud se někam dostavíte i o malou chvíli později, než bylo domluveno, dáváte druhé straně najevo, jakou prioritu schůzce věnujete. V případě jakékoliv časové tísně z vaší strany, informujte protějšek o svém zdržení co nejdříve.

Upravenost
Váš celkový vzhled musí být dokonalý, od hlavy až k patě.

Muži
zkontrolují dotaženou kravatu, zapnutý knoflíček u saka dle pravidel etikety oblékání, perfektně vyleštěnou obuv. Váš oděv by neměl být cítit potem či od cigaretového kouře a měl by být bez sebemenších známek nečistoty. S parfémy opatrně, to platí jak u mužů, tak i u žen. Někdy méně, znamená více.

Ženy
se vyvarují výraznému líčení, většímu počtu šperků či bižuterie, kratším sukním a vyzývavým dekoltům. Na formální schůzku by měla mít žena vždy punčochy.

Ústní hygiena
Když jdete k zubaři, jistě si před prohlídkou vždy vyčistíte zuby. U důležitého jednání je to podobné. Mentolové bonbóny či žvýkačka vám alespoň na nějaký čas před schůzkou pomohou osvěžit dech. Žvýkat ale při rozhovoru s druhým člověkem je naprosté tabu. Před samotným setkáním též nekuřte, nejezte aromatická jídla.

Podávání rukou
Při podávání rukou se řiďte společenskou hierarchií. Oční kontakt je velmi důležitý a nezapomínejte na úsměv. Buďte přátelští, pozitivní a zdravě sebevědomí, ne však žoviální.

Vybrané způsoby
V případě, že jste muž, vždy nejprve vyčkejte, než se posadí žena, případně jí džentlemansky asistujte s usazením. V situaci, kdy jdete na jednání do sídla jiné společnosti, vyčkejte než vám místo k sezení bude "domácími" nabídnuto.

Telefon
Před začátkem jednání mějte vypnutý mobilní telefon, nebo alespoň nastavte vyzvánění na tichý režim. Telefon nepokládejte na stůl.

Buďte připraveni
Říká se, že v dobré přípravě je polovina úspěchu. Pokud jdete na pracovní pohovor, zjistěte si o poptávané pozici a firmě samotné co nejvíce dostupných informací. Každého potěší, pokud vyzdvihnete úspěchy a přednosti před ostatní konkurencí.

Řeč těla
Vaši případnou nervozitu může prozradit řeč těla.Potí-li se vám ruce, nenápadně si je otřete do kapesníčku před podáváním rukou. Pokud je váš protějšek ve větším počtu, dvě a více osob, rozdělujte pravidelně oční kontakt mezi všechny přítomné. Snažte se uklidnit. Pokud budete připraveni a mít ze sebe dobrý pocit, že jste pro danou schůzku udělali vše potřebné, máte dobře nakročeno.

info@kurzy-etikety.cz