Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku
Další informace

Blog Kurzy etikety

Etiketa oblékání

Voskovec s Werichem zpívají v jedné písni:
"Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka, kdo je nemá, ať od lidí pranic nečeká."

Věřím, že se mnou budete souhlasit, když shora uvedený text písně krátce doplním tím, že pouze šaty z nás dokonalejší osoby neudělají. Naopak. Opravdová dáma či perfektní kavalír zůstanou dokonalými i bez nákladného obleku či šatů, pokud bude oblečení v dobrém a čistém stavu. Usuzovat ale z toho, že vnější vzhled není důležitý by byla hrubá chyba.

Oblečení je vizitkou naší osobnosti. Mělo by ji tudíž také odpovídat.

Úspěšní muži, kteří chtějí dobře vypadat a reprezentovat svoji firmu si dnes nechávají ušít košile, saka a obleky na míru, tzv. Made to measure.
V České republice se s těmito obchody za posledních pár let doslova roztrhl pytel. Nenabízí pouze šití košil či obleků na míru, zároveň napomáhají a vzdělávají muže v oblékání samotném. Jakou správnou délku mají mít rukávy u saka, jak si správně uvázat kravatu ke zvolené košili dle límečku, jakou délku by kravata měla mít, aby v ideálním případě zakrývala sponu opasku. Muži potřebují tu a tam poradit. V saku z tanečních v kombinaci kalhot ze svatby již moc parády neuděláme.

Módní trendy přicházejí ze zahraničí a my je, někdy i s větším zpožděním, přijímáme rádi za své. Barevné ponožky s proužky či puntíky, tak jako barevné tkaničky do společenské obuvi, dřevěné motýlky a mnoho dalších výstřelků, které za čas již tak trendy nebudou. Ale to je móda. Opět jsou v kurzu pánské šle, dvouřadá saka a vestičky se opět nosí. Někteří muži rádi kombinují sportovní obuv ke společenským oblekům. Otázkou však zůstává, zda přemíra snahy se odlišit nevzbudí opačný efekt.

Pojďme ale na malou chvíli do dámského oddělení. I ženy občas udělají prohřešek proti etiketě, obzvláště ty mladší, které ještě nemají tolik společenských zkušeností. Výrazné líčení během dne, příliš mnoho šperků, extrémně krátké sukně, bouřlivý až vyzývavý dekolt, nevhodný účes, neupravené nohy bez punčoch. To jsou pouze namátkou malé faux pas, kterých se někdy dopustíme nevědomky, někdy z neznalosti věci.

Etiketa oblékání na formální společenské akce je přísná, občas velmi striktní a jejím nerespektováním jistě neuděláme dobrý dojem. Při obchodní schůzce nebo dokonce při pracovním pohovoru nám může uškodit, když z našeho oblečení bude cítit kouř, pot či jiné nevlídné tóny. Pokud naše oblečení bude zcela čisté, dobře padnoucí naší postavě, nepomačkané a bez známek únavy, můžeme říci, že jdeme úspěchu výrazně naproti.

Publikováno: 13.11.2017
Přejít na seznam

Dress code

Existují různé společenské příležitosti, na které se oblékneme dle požadovaného dress codu. Výrazy v oblékání, jako Smart casual (čti smart kežl) či Black-tie, jsou pro mnohé z nás zakletou tajenkou, a když jsou po nás vyžadovány, raději míříme k internetu, co uvedený výraz vlastně znamená. Tím, že dodržíte požadovaný oděv na společenskou událost, dáváte neverbálně organizátorovi akce najevo, v jaké vážnosti ho máte, jakou prioritu jste dané události věnovali, ať již jdete do Národního divadla či na Ples v Opeře. Na pozvánkách se stále ještě spíše dočteme pánskou variantu oblečení, žena se přizpůsobí svým oblečením partnerovi. Celkový vzhled a upravenost oblečení je vizitkou každého jednotlivce ve styku s ostatními lidmi, zároveň též v nemalé míře vypovídá o našem vkusu.

Pokud ale zmíněný dress code na pozvánce nenaleznete, musíte vzít v úvahu několik dalších důležitých faktorů:

  • Místo, kde se akce pořádá.
  • Zda je akce formální, či měně formálního charakteru.
  • Denní dobu, po 18té hodině se do společnosti
    oblékáme formálněji, další roli hraje též barva vašeho oblečení.
  • Oblékáme se úměrné našemu věku a společenskému postavení.

Ke konci tohoto článku jsme zapomněli dodat, že jsme stále v rovině spíše formálních společenských událostí a tím spojené klasiky. Neřešíme módní vrtkavé výstřelky světoznámých ikon. Ve světe plném trendů zůstáváme věrni nesmrtelné klasice.

Příjemný den s etiketou přeje Váš průvodce světem společenské etikety.

Jan Holata, www.kurzy-etikety.cz

info@kurzy-etikety.cz